Každý z nás má jiný vkus, a přestože se vyrábějí moderní kusy nábytku, stále více lidí touží po staromódním nábytku, zčásti oprýskaným. Naštěstí existuje způsob, jak provést imitaci nábytku z dob minulých na nábytku novém. S naším návodem to zvládne každý, chce to jen nadšení a trpělivost.
Příprava
K imitaci starého nátěru budeme potřebovat pouze šmirglpapír (zrnitost 150 a 220), malířský štětec vhodné velikosti, malířskou pásku, čistý hadr, mořidlo na dřevo (lze použít i hnědou barvu) a podle výběru buď matnou, křídovou nebo mléčnou barvu. Umíme-li s bruskou, můžeme použít i tu.
Postup
- Z nábytku odstraníme všechny věci, které jsou na něm položeny.
- Nyní použijeme malířskou pásku. Přelepíme všechny části nábytku, které nechceme přetírat.
- Z nábytku utřeme prach. Pokud ho umyjeme, počkáme, dokud úplně neuschne.
- Pomocí brusného papíru o zrnitosti 150 lehce obrousíme povrch, čímž odstraníme lak. Hrany a rohy obrousíme více, jsou totiž náchylnější k opotřebení. V tomto případě také můžeme použít brusku. Pokud nábytek obrousíme až na dřevo, nic se neděje, naopak je to lepší.
- Neneseme mořidlo či hnědou barvu, pro snadnější práci použijeme čistý hadřík. Je-li barva příliš tmavá, trochu ji zředíme vodou.
- Hadříkem setřeme přebytečnou barvu a necháme zaschnout.
- Natřeme nábytek námi vybranou hlavní barvou. Dáváme si pozor, aby vrstva nebyla příliš silná.
- Necháme zaschnout, počkáme nejméně 24 hodin.
- Proveďte druhý nátěr, opět nechejte jeden den zaschnout.
- Opět vezmeme šmirglpapír zrnitosti 150 a zbrousíme okraje tak, aby vynikla tmavá barva. Nebrousíme silou, spíše jemně a pomalu.
- Nyní si vezmeme brusný papír zrnitosti 220 a uděláme to samé. Musíme být nadměrně opatrní, abychom okraje nezbrousili příliš.
- Vezmeme čistý hadřík, namočíme ho do barvy a okraje s ním vyleštíme. Barvové přebytky okamžitě otíráme.
- Vezmeme brusný papír zrnitosti 220 a zlehka zbrousíme tak, aby obroušení bylo minimální.
- Chceme-li, aby nábytek vypadal oprýskaně, kulatým nožem uděláme pár rýh. Musí to ale vypadat přirozeně. Skvělým případem jsou rohy šuplíků.
Jak můžeme vidět, imitace starého nátěru u nábytku není nic těžkého a s trochou trpělivosti to zvládne každý. Důležité je nespěchat, udělat si čas.