Ostatní

Hypotéka na dřevostavbu? Vše, co o ní musíte vědět

Dřevostavba

Chystáte stavět? A dáte přednost cihle, nebo dřevu? Ač se to na první pohled nezdá, výběr stavebního materiálu je důležitý. A to nejen z pohledu technologií, ale také financí.

Pokud si na stavbu vyřizujete hypotéku, zpozorněte. Úvěr na bydlení ze dřeva se v tomto případě může lehce lišit. Jaká jsou specifika hypotéky na dřevostavbu a co rozhodně nevynechat? Dozvíte se v našem článku.

Žádost o hypotéku

Dřevostavby na klíč se v posledních letech staly velmi oblíbeným typem bydlení. Velkou výhodou je rychlá výstavba, cena, ale také dobrá izolace a ekologické vlastnosti.

Žádost o hypotéku na dřevostavbu v porovnání s klasickým zděným domem se v zásadě nemění.

Podmínky pro žádost o hypotéku jsou stejné, jako u klasické stavby nebo nákupu nemovitosti:

  • plnoletost,
  • dobrá bonita,
  • potvrzení o příjmech,
  • návrh kupní smlouvy, smlouva o smlouvě budoucí.

K žádosti o hypotéku na dřevostavbu si však navíc připravte:

  • smlouvu o dílo,
  • cenovou nabídku od dodavatele.

Co se liší, je čerpání hypotéky.

Podmínky a postup čerpání hypotéky se liší

Stavba klasického domu trvá dlouhou dobu, zpravidla několik let. Poté, co se udělá odhad nemovitosti, začnete čerpat hypotéku. A to postupně – na základě dokládání protokolu o stavu stavby banka po částech uvolňuje finance.

Montované dřevostavby na klíč však můžete mít postavené během několika týdnů. A to může být s klasickou hypotékou, a celým jejím dlouhým schvalovacím procesem, problém.

Právě z důvodu rychlosti stavby, banky nabízí speciální hypotéku pro dřevěné domy.

Banky nabízí individuální řešení

Je důležité zmínit, že ne všechny banky hypotéku na dřevostavbu poskytují. Často žádosti o hypotéku na dřevostavbu řeší individuálně.

Například Česká spořitelna nabízí na dřevostavby klasický hypoteční úvěr. Avšak za podmínky, že stavební firma je členem Asociace dodavatelů montovaných domů.

Některé banky mohou řešit úvěr na dřevostavbu předhypotečním úvěrem do doby, než schválí klasický hypoteční úvěr. Zde není potřeba zástava nemovitosti.

Tak či tak, narozdíl od klasické stavby se finance neuvolňují postupně přímo vám, ale banka nejčastěji vyplatí sumu přímo dodavateli dřevostavby.

Hypoteční úvěry na bydlení banky řeší velmi rozdílně. Abyste měli jistotu, že dostanete tu nejlepší nabídku, kontaktujte svého hypotečního specialistu. Poradí, jak ve vašem případě postupovat a nabídne nejlepší možné řešení.

Zdroj náhledové fotografie: Unsplash.com