Lepší koncentrace a tím pádem i pracovní výkon. Výrazně menší únava, se kterou se potýká snad každý z nás. Podpoření ostrosti zraku, zklidnění rozbouřené duše během podzimních plískanic a venkovní tmy. Usnadnění ranního vstávání. Zdravé světlo je prostě skvělým fenoménem moderní doby, které pomůže i rostlinám a zvířatům. A v neposlední řadě i dětem, které při jeho stabilním používání budou i lépe koncentrované na školní záležitosti a nebudou tolik zlobivé a hyperaktivní. Jaké zdravé světlo si ale vybrat?
Výběr světelných zdrojů je důležitý
Dnešní doba je opravdu hodně specifická. Na začátku minulého století pracoval prakticky každý venku, devět z deseti lidí si mohlo na jednu stranu dopřát luxus denního světla a nebylo zavřeno celý den v kanceláři jako my, odpovídala tomu ale i životní úroveň a výdělky. Dnes je doba úplně jiná, většina lidí se při práci nachází v uzavřených prostorách a trpí akutním nedostatkem slunečního svitu. Ten se dostává do kanceláří a vůbec uzavřených prostor jen pozvolna, přes rolety a okenní tabule se k nám nedostane spoustu jeho cenných složek.
Osvětlení pomůže s účtem za energie
Zdravé světlo se hodí pro domácnosti, kanceláře, ale i dílny. Vhod přijde i zahradníkům, protože jej ocení i jejich zelení přátelé. Totéž platí i pro zoologické zahrady a muzejní prostory, kde již nebudou děti tak často usínat únavou (nebo se to dá alespoň předpokládat). Zdravé světlo jako takové přinese maximální úsporu energie a rovněž i výjimečný přínos pro naše zdraví. Pokud chcete být i během zimních měsíců opravdu aktivní a nepřijít do stádia kancelářského jezevce během „zimního spánku“, je to velmi dobrá volba.
Půjde to určitě i bez depresí
Zdravé světlo je podmínkou zdravého života. S klasickými žárovkami, které neprodukují zrovna přirozené světlo, vznikají nejen deprese, ale náš organismus také stárne rychleji. S tím souvisí i stabilní snižování imunity, zhoršení zraku a obrovská únava. Trpí také duše, mohou totiž propuknout například i deprese.
Pozor hlavně na červené spektrum
Světlo musí být vyvážené – denní světlo má pozitivní vliv na náš organismus právě kvůli tomu. A zdravé světlo jej věrohodně simuluje. Pokud si ale pořídíme umělé osvětlení s převahou červené části spektra, čekejme nárůst agresivního chování a zvýšený krevní tlak a tak podobně. Vždy se proto vyplatí nad osvětlením pracovních i domovních ploch déle přemýšlet. Plnospektrální světlo má takové množství výhod, že je nelze v žádné případě opomenout. Taková zdravotnická svítidla se hodí do každé lékařské ordinace. Pacienti se budou cítit lépe a rádi opět přijdou, žádný strach, žádný stres. I sami lékaři budou mít méně unavený zrak, což sníží riziko špatné diagnózy.