Ostatní

Jaké jsou výhody nízkoenergetického bydlení?

Domy, které spotřebovávají nízké množství energie, jsou skutečností. A to poměrně běžnou. Ačkoli stavebnictví považujeme obecně za jedno z nejméně hospodárných odvětví, nízkoenergetické domy mohou toto změnit. Použité materiály a technologie se liší od výstavby běžných staveb, takže jsou mnohem přívětivější k životnímu prostředí. Z tohoto hlediska je také poměrně důležité zvážit fakt, co se stane s budovou po konci její životnosti. Bude možné ji recyklovat?

Nízký únik tepla

Nízkoenergetické domy jsou stavěny tak, aby udržovaly teplo uvnitř domu (popřípadě v létě chladný vzduch). Tím je zajištěna konstantní teplota uvnitř domu. Každá firma může přistupovat k zateplení jinak, protože projektová dokumentace je individuální a je vhodné vše konzultovat s realizační firmou.

Zdravý vzduch

Nízkoenergetické domy jsou vybaveny speciální mechanickým ventilačním systémem. Právě ten vyměňuje vzduch v nízkoenergetických domech. Pro dosažení zdravého vzduchu a minimálního výskytu plísní tedy není zapotřebí větrat klasickými způsoby. Bez závislosti na povětrnostních podmínkách dodává systém vzduch konstantně a kontrolovaným způsobem. Toto opatření je ideální také pro alergiky, protože zařízení je vybaveno speciálními filtry.

Skvělá akustika

Izolace a vzduchotěsnost vnějších přepážek přináší další výhodu: výrazně snižuje hluk, který přichází zvenčí.

Dostupnost denního světla

Zasklení je v nízkoenergetických domech využíváno naprosto běžně, a to ještě ve větší míře než u klasických domů. Důvodem je to, že se snažíme co nejlépe využít energii ze slunečního záření. Je k tomu nutné zasklení se zvýšenou tepelnou izolací – právě tato skla zabrání tomu, aby teplo nadměrně unikalo, jako se tomu děje u klasických zasklených povrchů. Vzhledem k většímu množství skel máte také lepší přístup k dennímu světlu, což se projevuje na lidském zdraví (fyzickém i psychickém). Navíc ušetříte také za elektrickou energii a váš interiér bude nádherně světlý.