Ostatní

Jaké jsou optimální hodnoty vody v bazénu?

Hlídat si správné hodnoty vody v bazénu je nezbytné pro její čistotu a zdravotní nezávadnost. A v tomto článku se dozvíte, jaké hodnoty jsou pro ni optimální.

Aby voda ve vašem bazénu zůstala dlouho čistá, musíte si hlídat, jestli je v ní rozpuštěno dostatek účinných látek. Proto vám v tomto článku řekneme, jaké hodnoty daných látek jsou pro vodu v bazénu ideální.

    1. Sůl do bazénu

Soupis hodnot vykopne sůl do bazénu. Ta se přece jen v posledních letech dostává do popředí, proč ji tedy nevěnovat první odstavec? Pro správnou funkci sanitační jednotky je potřeba alespoň 4 kg soli na 1000 litrů vody. Optimální je přitom množství v rozmezí čtyřech až šesti kilogramů. Každé zařízení je ale jiné. Nejprve si tedy ověřte, jaké množství doporučuje daný výrobce sanitační techniky a podle toho se řiďte.

    1. Chlor do bazénu

Bezchlórová bazénová chemie není jediná, na kterou majitelé spoléhají. Populární je také chlor. Odhadnout jeho dávkování je obtížné, zejména pokud nepoužíváte automatické dávkovače. Ty za vás totiž veškerou práci odvedou. Pokud ale dávkovač nemáte, musíte si hodnoty hlídat sami. Za optimální je považováno 0,3 až 0,6 mg chloru na litr vody. Hraniční hodnota je 1 mg na litr vody, tu ale v žádném případě nepřekračujte.

    1. pH vody

Pro křišťálově čistou vodu je také potřeba hlídat její pH. To se snažte udržet v hodnotách 6,8 – 7,6. pH byste měli měřit alespoň dvakrát týdně. Pokud ale budete hodnoty kontrolovat pravidelněji, nic tím nezkazíte. V případě, že se pH odkloní od normálu, použijte přípravky pH plus pro zvýšení pH a pH mínus pro jeho snížení.

Nezapomeňte sledovat ani alkalitu a tvrdost vody. Alkalita by se měla pohybovat v rozmezí 80 – 120 ppm. Pokud je příliš nízká, můžete je zvýšit přípravkem alkalita plus. Vodu pak udržíte dostatečně měkkou pomocí stabilizátoru tvrdosti.