Ostatní

Jak připojit svoje elektronické dárky on-line?

Možná patříte mezi ty, které jejich blízcí na uplynulé Vánoce obdarovali spoustou elektronických dárků. Jenže jste možná za těch několik týdnů zjistili, že to vaše domácí síť prostě nezvládá. Sežeňte si nové síťové vybavení! Ostatně spousta vašich dárků bude obnovu jednotlivých prvků domácí sítě vyžadovat. Stárnoucí routery či extendery totiž na novinky často zkrátka moc nestačí.

Smartphony, chytré hodinky, tablety, síťová úložiště, smart TV, zařízení chytré domácnosti a další elektronické vychytávky, to s sebou kromě radosti přináší i výraznější zátěž domácí sítě. Důsledkem přetížení může být nižší propustnost sítě a jednotlivé přístroje tak budou v on-line režimu dosahovat mnohem nižších výkonů, než by bylo možné. Každá síť je totiž tak rychlá a efektivní, jak rychlý a efektivní je její nejslabší článek – tedy Wi-Fi router.

Využít potenciál elektronických novinek ve své domácnosti budete moci díky posílení Wi-Fi sítě, jejíž stávající jednotlivé prvky už klidně mohou slavit celou dekádu fungování. Což o to, jde vidět, že jsou kvalitní, ale dnešní době už prostě nedostačují. A to nejen kvůli rostoucím nárokům nejnovějších elektronických zařízení, ale i kvůli jejich množství. Běžná čtyřčlenná rodina už může mít najednou připojených k síti třeba deset zařízení (a to nepočítáme chytrou domácnost).

Upgrade sítě provedete několika možnými způsoby. Buďto vyměníte úplně všechny dosavadní prvky sítě najednou, případně si ponecháte zánovní a prozatím dostačující router, který rozšíříte o nové opakovače (extendery) či powerline adaptéry.

Dáte-li přednost levnější variantě, potom by měl váš stávající router splňovat některé požadavky na moderní síť, abyste ho za rok nemuseli měnit. Zásadním požadavkem je podpora standardu 802.11ac či Wi-Fi 5. Ten je sice pomalu nahrazován standardem 802.11ax (Wi-Fi 6), ale masové šíření tohoto standardu lze čekat až v průběhu následujících let, takže lze úspěšně předpokládat, že Wi-Fi 5 vaším domácím potřebám stále bohatě postačí.

Wi-Fi 5 tu s námi zkrátka ještě několik let bude a požadavky menších domácností i tento standard naplní dokonale. Nabízí totiž skvělý poměr ceny a výkonu – a mezitím můžete čekat, až budou zařízení s Wi-Fi 6 levnější.

Je třeba zmínit i technologii MU-MIMO pro souběžné připojení více zařízení souběžně. Do jistého množství smartphonů, tabletů či počítačů byste na jednotlivých zařízeních neměli poznat změnu kvality či rychlosti spojení. Univerzálnost routeru by měl podtrhovat také port USB, ideálně verzi 3.0 pro připojení síťové tiskárny nebo úložiště. No a jistě je třeba sledovat také propustnost ve frekvenčních pásmech 2,4 i 5 GHz.

Rozhodnete-li se k výměně routeru, můžete namísto klasického modelu využít mesh systém, který sestává z více jednotek AP (přístupových bodů) pro rozšíření bezdrátového signálu rovnoměrně po celé domácnosti.

Takové mesh systémy ve svém portfoliu nabízí třeba výrobce síťových zařízení Mercusys, což je na českém trhu značka působící cca 2 roky a prosazuje se díky skvělému poměru ceny a výkonu u jednotlivých zařízení. Nejvyšším a nejrychlejším meshovým systémem z portfolia Mercusysu je model Halo H50G, který dokáže ve třech jednotkách pokrýt plochu až 550 metrů čtverečních. Umí rychlost přenosu dat do 1,9 Gb/s ve dvou pásmech a je možné ho jednoduše ovládat a spravovat pomocí mobilní aplikace Mercusys.

Díky mesh systémům získáte po celé domácnosti jeden název Wi-Fi sítě (SSID) a při sledování videa nebo třeba hraní on-line hry při současném pohybu mezi dvěma místnostmi nebo patry domu ani nezpozorujete, že jste se právě přepojili k jiné jednotce.

Jak jsme si již řekli, je další možnost finančně ještě trochu schůdnější a spočívá v posílení domácí Wi-Fi sítě na okrajích. A to o extendery neboli opakovače, případně powerline adaptéry. Rozhodnete-li se pro extender, ten vám stačí koupit jeden. Naopak powerline adaptéry pro přenos dat přes rozvody elektrické energie potřebujete aspoň dva. Jeden zapojíte do zásuvky poblíž routeru (a propojíte s ním) a druhý zapojíte také do zásuvky, ale v místech, kam chcete rozšířit svoji bezdrátovou síť. Kvůli podpoře standardu AC1200 doporučujeme z extenderů například model Mercusys ME30. Z powerline adaptérů pak můžete sáhnout po sadě MP510 KIT.

Alternativou může být třeba extender RE365 od značky TP-Link, který kromě podpory standardu AC1200 zahrnuje i průchozí zásuvku.

Je tedy vidět, že kde je vůle, tam je cesta. Pokud se rozhodnete, že využijete jeden z námi nabízených tipů, potom svoje vánoční dárky bez problémů připojíte tak, že nebudete muset být nervózní kvůli rychlosti připojení a tomu, že by se váš on-line obsah zasekával. A jestliže se náhodou i nadále zasekávat bude, potom chyba nejspíš bude na straně poskytovatele internetového připojení (ISP) a nikoliv na té vaší.