Ostatní

Jak pečovat o dešťovou vodu, aby zůstala čistá?

Věděli jste, že dešťovou vodu můžete používat i v domácnosti? Chce to trochu péče a úsilí. A my vám v tomto článku ukážeme, jak na to.

Proč zbytečně utrácet za kohoutkovou vodu, když můžete využít darů přírody v podobě deště? Stačí nádrž na dešťovou vodu a trocha těch srážek. Takto získanou vodu pak můžete použít nejen k zalévání zahrady, ale také jako užitkovou vodu v domácnosti (například na splachování WC a praní). Pojďme si tedy ukázat, jak o dešťovou vodu pečovat, aby zůstala dlouho čistá a kvalitní.

S použitím dlouho neotálejte

Pokud chcete, aby dešťová voda zůstala co nejdéle čistá a kvalitní, umístěte nádrž na vodu do stínu. Případně někam, kam slunce nedosáhne. Vysoké teploty totiž podporují vznik mikroorganismů. Nezapomeňte ani na pravidelné doplňování dešťové vody. Mějte na paměti, že byste ji neměli skladovat příliš dlouho. Využijte ji tedy co nejrychleji.

Čištění je základ

Dešťová voda se používá zejména proto, že obsahuje málo minerálů, solí a chemikálií. Rozhodně si ji tedy nechcete zkazit chemickými látkami v podobě dezinfekcí. Proto místo chemických přípravků používejte k čištění UV lampu. Pomůže i zavírání nádrže. To zabrání smísení částic poletujících ve vzduchu s vodou v sudu. Zabráníte tak nechtěnému hnití a vzniku mikroorganismů.

Zelená je dobrá

Pro běžné zalévání na zahradě se zelenou vodou nemusíte příliš trápit. K této činnosti je totiž vhodná i mírně zakalená voda. Nemusíte se tedy obtěžovat důkladnou filtrací a dezinfikováním. Stačí jen zabezpečit, aby do sudu nepadalo listí a další nečistoty. Pořiďte si tedy nádrž na vodu s víkem.

Optimální teplota

Chcete-li vodu používat i v domácnosti, dbejte na to, aby teplota skladované vody nepřekročila 16 stupňů. U vyšších teplot totiž hrozí množení mikroorganismů a kažení vody. Nezapomínejte ani na fitry, které pomohou vodu pravidelně pročistit.