Výběr nového domu může být jistě vzrušující. Těšíte se na to, až se zbavíte malého panelákového bytu a konečně se zhluboka nadechnete na vlastní zahradě? Je jasné, že budete chtít mít svůj vlastní dům co nejdříve, ovšem existují parametry, které při výběru nového domu rozhodně nepřehlížejte. Později byste mohli svého rozhodnutí litovat. Nekupujte první dům, který uvidíte, ale vždy jich porovnejte více. Realitní makléř Praha představuje několik užitečných rad.
Novostavba, dům po rekonstrukci nebo před ní
V prvé řadě je potřeba si říct, jaký dům vlastně chcete, jestli přízemní nebo patrový, zděný nebo dřevostavbu, nový nebo starší. Jestli se nechcete od samého začátku vůbec o nic starat a jen si užívat toho komfortu, který rodinný dům vždy bezesporu skýtá, rozhodujte se mezi novostavbou a domem po rekonstrukci. Zde je ovšem potřeba mít na paměti, že tyto domy budou výrazně dražší než domy před rekonstrukcí. Pakliže na tom nejste s financemi nejlépe, ale i přesto chcete bydlet v rodinném domě, doporučuji si vybírat z domů před rekonstrukci. Je ale potřeba brát v úvahu jeho stávající stav, rozsah té rekonstrukce, celkový čas na tuto rekonstrukci a především náklady, které ta rekonstrukce spolkne. Realitní specialista Bc. Roman Machník, MBA je certifikovaným specialistou na prověření stavu nemovitosti a je schopen vám maximálně erudovaně a profesionálně pomoct při výběru toho nejlepšího domu právě pro vás.
Rozpoznejte střechu, která potřebuje opravu
Už z dálky byste měli poznat, v jaké kondici se dům nachází. Než vstoupíte do domu, podívejte se nahoru na střechu. Vypadá střecha relativně nová nebo máte pocit, že vám tašky spadnou na hlavu? Pokud spatříte chybějící krytinu, je velmi pravděpodobné, že vás střecha bude stát nemalé finance. Obecně je rekonstrukce střechy vždy jednou z těch nejnákladnějších investic při rekonstrukci domu, v závislosti na její velikosti, členitosti, a především aktuálním technickém stavu.
Nesuďte místnosti podle jejich výmalby
Když vstoupíte do jednotlivých místností zaměřte se spíše na ty zásadnější věci – obnažené kabely, praskliny na zdech a stropech, plíseň, (ne)těsnost oken apod. Nevkusné vymalování, výměna kuchyňské linky nebo výměna obkladaček v koupelně či její rekonstrukce by rozhodně neměly být důvody k tomu, nekoupit dům, který jinak splňuje vše ostatní, co požadujete. Vždy je potřeba přistoupit k určitým kompromisům, jinak budete tzv. věční realitní turisti. Nastavte si vždycky určitá zásadní kritéria, na kterých si trvejte (lokalita, velikost domu, pozemku, technický stav atd.), u zbytku pak vždy počítejte s kompromisy.
Teplo domova aneb jak na vytápění
Teplo domova dělá vždy žena a zdroj vytápění a topný systém. Když vybíráte dům, mějte vždy na paměti, jaký typ vytápění vlastně chcete. Každý typ vytápění má svoje pro a proti – finanční nákladnost při jeho pořizování a následně jeho provozu, výhřevnost, čistota atd. Oprava nebo výměna systému vytápění a chlazení je finančně nákladná a je potřeba vždy pečlivě zvážit a nechat si spočítat, pro jaký systém vytápění se nakonec rozhodnout. Ujistěte se, zda systém vytápění je plně funkční a v dobrém stavu, zajímejte se o pravidelné revize zdrojů vytápění apod.
Voda je jako oheň, dobrý sluha, ale zlý pán
Když se rozhlížíte po nové kuchyni, nezastavujete se v úrovni očí. Koukněte pod dřez nebo umyvadlo a zkontrolujte, zda vše těsní, jak má, zda není něco poškozeného a především, zda se v domě nevyskytuje plíseň. Nejen, že je plíseň nevzhledná a páchnoucí, ale může také způsobit zdravotní problémy. Pokud máte malé dítě, žijete se starším člověkem nebo s někým s astmatem, buďte obzvlášť opatrní. Ptejte se, zda jsou rozvody vody a odpadu již v plastu nebo jsou ještě původní, zda je dům napojený na kompletní inženýrské sítě – minimálně elektřina, voda, odpad, popř. plyn. Každá z těchto inženýrských sítí má v užívání rodinného domu svoje opodstatnění a jejich absence je mnohdy dost nepříjemná a souvisí s ní pak další starosti i náklady.
Prozkoumejte okolí
Profesionální a čestní realitní makléři, například exkluzivní realitní makléř Bc. Roman Machnik.cz, MBA vás provedou nejen po samotné nemovitosti, ale také po jejím okolí. Samotný dům lze kdykoliv „předělat“, na rozdíl od lokality, kde se ten dům nachází. Proto je samotná lokalita vždy tak důležitá. Ptejte se vždy, jaká je v místě dopravní dostupnost, občanská vybavenost, jak je to případně s fungováním samotné obce, městské části nebo města, jaké jsou v okolí například firmy nebo zařízení negativně ovlivňující místní ovzduší (čistička odpadních vod, závod na zpracování komunálního odpadu, sběrný dvůr atd.), zda například nehrozí zvýšené riziko přírodních katastrof (záplavy, sesuvy půdy, pády stromů aj.). Je příjezdová cesta obecní nebo sdílená s dalším sousedem? Pakliže jsou postaveny ploty mezi jednotlivými sousedy, byly postaveny správně? Stojí na pozemku nějaká kůlna a není zakreslená v katastrální mapě? Je toho opravdu spousta, na co si dát při koupi rodinného domu pozor a není to vždy jen samotný dům. Je potřeba vždy komplexně zkoumat veškeré souvislosti a okolnosti, které mají k dané nemovitosti jakýkoliv vztah.
Jak vidíte, je toho spousta, na co je potřeba si dát pozor při výběru pro vás toho opravdu nejlepšího domu, ve kterém si chcete vytvořit pro sebe a svoji rodinu svůj nový domov, a to zdaleka nejsou všechna úskalí, která na vás číhají při výběru rodinného domu. Realitní specialista Roman Machník je díky jeho bohatým zkušenostem, vysoké odbornosti, profesionalitě, a především jeho osobnímu a lidskému přístupu tou nejlepší volbou při výběru toho nejlepšího odborníka, který vám pomůže při výběru vašeho vysněného domova.