Tipy & rady

Co je to upcyklace? Proměňte nepotřebné staré věci v unikátní skvosty

Co je upcyklace?

Upcycling neboli upcyklace – to je inovativní proces, během kterého se staré věci proměňují v nové kousky. Jde o kreativní přístup k udržitelnému životnímu stylu. Tento koncept je spojený se zero waste filozofií, je tedy šetrný k planetě, a přitom vám dává příležitost obohatit svou domácnost o originální prvky.

Co je to upcyklace?

Termín upcyklace se nápadně podobá termínu recyklace, nejde však o dvě stejné věci. Jejich definice jsou poměrně blízké, ale takzvaný upcycling se liší samotným procesem a jeho dopadem. Je vyžadování o něco více úsilí a značná dávka inovace. Zpravidla jde o kreativní přeměnu starého předmětu na něco nového – pro zlepšení estetiky, jiné využití či třeba zvýšení hodnoty.

S pomocí upcyklace dokážete vytvořit něco užitečného i ze zdánlivě nerecyklovatelných věcí. Vyžaduje to však kreativní myšlení. I proto je někdy tento koncept označován jako umění. Celkový proces využívá tvůrčí schopnosti a představivost, které se vtělí do nové hmatatelné podoby.

Zero waste životní styl

V posledních letech se rozšiřuje také termín zero waste, jeho cílem je omezit ukládání odpadu na skládky a do spaloven. Cílem není minimalizovat odpad úplně na nulu – jde spíše o to, abychom si uvědomili, že mnohdy plýtváme a využíváme zbytečné věci, kvůli čemu vzniká spousta odpadu zatěžujícího planetu.

Mnoho lidí do svého životního stylu zařazuje zero waste. Většina výrobků vyrobených člověkem nakonec prostě skončí v koši – je přitom zbytečné hromadit stále nové a nové věci a vytvářet další odpad. Zde vzniká souvislost s upcyklací. Díky té můžete starým věcem dát nový život, kupovat méně nových výrobků, a tedy i minimalizovat produkci odpadu.

Tipy a triky pro upcycling

Jednou z velkých výhod upcyclingu je, že nemá žádná omezení. Dalo by se říci, že se jedná o umění, ale rozhodně nevyžaduje spoustu talentu nebo dovedností. Potřebovat budete jen představivost, plánování a trochu lásky. Nabízí se pár tipů, které vám do začátku pomohou:

  • Plánujte dopředu: Promyslete si, jaký materiál chcete opravit či pozměnit, aby mohl dále sloužit jiným způsobem. K čemu ho budete využívat, jaké nástroje budete potřebovat a jak bude vypadat celý proces?
  • Zapojte svou tvůrčí duši: Upcyklace někdy může být náročná, ale nový život můžete vdechnout téměř jakémukoli produktu. Snažte přemýšlet nekonvenčně, hledejte nové perspektivy. Ze starých kufrů lze vytvořit novou pohovku, zašlé dřevěné žaluzie můžete poměnit v poličky – nabízí se spousta různých možností.
  • Kombinujte staré materiály: V domácnosti mnohdy máme spoustu věcí, které už nevyužíváme. Dejte je dohromady, mohou vytvořit skvělé kombo, díky kterému vytvoříte něco nového.

Ačkoli jsou při upcyclingu využívány spíše staré věci, neznamená to, že výsledek musí být zašlý či nevzhledný. Právě naopak, s trochou kreativity a píle zvládnete vytvořit skvělé kousky, které budou jako nové. Vždy je však třeba dbát na to, aby výrobky byly hezké a funkční. Tedy pokud využíváte třeba staré dřevo, nezapomeňte ho ošetřit voskem či lakem, aby byl výsledek perfektní.

Buďte připraveni na možné neúspěchy a nenechte se odradit. Upcyklace pro mnoho lidí není snadná, ale měla by být zábavná. Pokud máte pocit, že se vám nedaří realizovat svou myšlenku, zkuste to znovu a jinak.

Upcycling se může zdát poněkud netradiční, jde však o zajímavý přístup, který bychom měli přijmout pro udržitelnější společnost. Tento proces nabízí příležitost, při které zhmotníte své kreativní nápady. Navíc třeba získáte nové dovednosti, skvělé a originální prvky do domácnosti a také jde o způsob, jak můžete světu sdělit, že vám záleží na přítomnosti i budoucnosti.

Zdroj foto: www.freepik.com