Tipy & rady

Pokojové rostliny, které můžete zamořit přemokřením

Pokojové rostliny, které můžete zamořit přemokřením

Existují pokojové rostliny, které se s přemokřením dokáží vyrovnat, ale pak jsou tu také ty, které jedno přelití zabije. Jaké rostliny byste měli vždy zalévat opatrně a hlavně s mírou?

Dávejte si pozor na množství a četnost zálivky

Milujete pokojové rostliny a váš domov připomíná spíše džungli? Aby se rostlinám u vás doma skutečně vedlo skvěle, dávejte si dobrý pozor na to, jak se o ně staráte. Následující pokojovky se rozhodně vyplatí zalévat s mírou a nedopřávat jim příliš vydatnou zálivku. Pravidelný přísun vody by pro ně mohl být totiž smrtící. Jaké rostliny raději snesou sucho, než aby stály ve vodě?

Kaktusy

Každý sběratel a milovník kaktusů vám dosvědčí, že pravidelná a příliš vydatná zálivka je na škodu. Kaktusy pocházejí z Ameriky, kde se vyskytují zejména na jihozápadě USA a severozápadě Mexika. Protože kaktusy se řadí mezi sukulentní rostliny, je nutné být se zálivkou spíše zdrženliví a v žádném případě to s ní nepřehánět. Jakmile kaktus zalijete, musíte počkat, dokud jeho půda zcela neproschne a až tehdy ho zalít znovu. U kaktusů totiž skutečně platí, že čím více péče a zálivky jim budete poskytovat, tím dříve je zahubíte. Aby se voda mohla dobře odpařit, je nutné pro pěstování kaktusů používat dobře propustnou půdu.

Africká fialka

Oblíbenou českou pokojovou rostlinou je také africká fialka. Její název napovídá, odkud původně pochází. Do Evropy se z Afriky dostala díky německému baronovi Walter von Saint Paul-Illaireovi, který ji objevil v Tanzanii a poslal je do Německa svému otci. Z Evropy se následně africké fialky dostaly do Ameriky a nyní se těší ohromné oblibě téměř po celém světě. Máte i vy doma několik afrických fialek a chcete, aby se jim u vás dobře dařilo?

Stejně jako u kaktusů, také u afrických fialek si musíte dávat dobrý pozor na intenzitu a množství zálivky. Africké fialky vždy zalévejte až tehdy, kdy půda dokonale proschne. Když budete netrpěliví, můžete je svou přílišnou péčí zahubit. Také nezapomínejte na to, že listy africké fialky nesmí přijít při zalévání do kontaktu s vodou. Z tohoto důvodu rostlinu také nikdy neroste.

Fíkovník Fiddle Leaf

Fíkovník Fiddle Leaf, jenž před lety zaplavil mnoho českých i zahraničních domácností, špatně snáší přelití. To samé platí mimochodem také o ostatních fíkusech. Příliš častá až nadměrná zálivka může způsobit hnilobu kořenů, která vede až k uhynutí rostliny. To, že svůj fíkovník Fiddle Leaf zaléváte příliš, poznáte podle žloutnutí listů. Jestli vám listy u této krásné pokojovky začaly rovnou opadávat, možná je na záchranu již příliš pozdě.

Begónie

Další oblíbenou českou pokojovkou jsou begónie. Existují v mnoha barevných a rozmanitých provedeních, ale jedno mají všechny odrůdy begónií společné – nesnášejí přelití. Begónie mají rády častý přísun vody, ale nikoliv ve velkém množství. Jakmile se stane, že begónie přelijete, můžete si všimnout toho, že jim začínají žloutnout listy. V takovém případě zkontrolujte, zda je půda v květináči vlhká. Pokud ano, snažte se rostlinu zachránit před hnilobou kořenů a stonků tím, že ji přesadíte.

Citronovníky a pomerančovníky

Chcete si doma vypěstovat vlastní citrony a pomeranče? Díky nabídce zahradnictví to není žádný problém. Aby se vám ale pěstování citronovníku a pomerančovníků dařilo, nesmíte je příliš zalévat. Jakmile by vám ujela ruka s vodou, mohly by se stát rostliny náchylnější k napadení hmyzem, což by mohlo vést až k jejich úhynu.

Dávejte si dobrý pozor na to, jak častou zálivku a v jakém množství dopřáváte svým pokojovým rostlinám. Některé jsou na nadměrný příjem vody natolik náchylné, že je tím skutečně můžete zabít.

Zdroj textu: www.realsimple.com, www.wikipedia.org

Zdroj foto: www.freepik.com