Tipy & rady

Jak se starat o toulitku, aby se jí u vás doma líbilo?

Jak se starat o toulitku, aby se ji u vás doma líbilo?

Toulitka neboli anturie je oblíbená pokojová rostlina. Jak o ni pečovat, aby se jí u vás doma dařilo?

Odkud pochází oblíbená a výrazná pokojovka toulitka?

Domovem výrazné pokojové rostliny zvané toulitka je Střední a Jižní Amerika. Libuje si ve vyšších nadmořských výškách a do rodu Anthurium se řadí více jak 800 druhů. Skvělou vlastností toulitek je to, že dokážou čistit vzduch. Když si domů jeden či více exemplářů této rostliny pořídíte, bude se vám skutečně lépe dýchat.

Alternativní názvy toulitky

Kromě jména toulitka, které je odvozeno od tvaru jejích květů, se můžeme setkat také s názvy plamenka, neboť její květy vypadají jako plameny, a někteří ji znají pod názvem anthurium či anturie.

Vzhled

Anturie je nepřehlédnutelná pokojovka, protože se vyznačuje svými palicovými květy, které mohou mít červenou, oranžovou, růžovou nebo bílou barvu. Při správné péči mohou v interiéru růst celoročně a vytvářet vám doma nepřehlédnutelnou kulisu.

Jakou péči toulitce poskytnout

Aby se vaší nové pokojovce u vás doma líbilo, musíte ji najít vhodné stanoviště a poskytovat tu správnou péči, kterou vyžaduje.

Světlé stanoviště bez přímého slunce

Aby mohly toulitky krásně růst a kvést, potřebují k tomu dostatek světla. Jejich stanoviště by tak mělo být světlé, ale bez přímého slunečního svitu, který by mohl vést k jejich popálení.

Pravidelná zálivka

Aby vám toulitka rostla před očima, je nutné ji dopřávat pravidelnou zálivku. Anturie ocení odstátou vodu a čas od času ji můžete dopřát také tu dešťovou. Čas na zalévání nastává tehdy, když vrchní část půdy, přibližně 2,5 až 5 centimetrů, proschne. Brzy zjistíte, že v létě je nutné anthurium zalévat alespoň jednou týdně, v chladnějších měsících mnohdy stačí i jednou za dva týdny. Dobrý pozor si dávejte na přelití, které by mohlo vést k plísním a v tom horším případě i uhynutí kořenů. Aby přebytečná voda z květináče vždy odtekla, nezapomínejte na drenáž.

Rosení

Toulitky mají rády vzdušnou vlhkost a v bytech, kde je vzdušné vlhkosti nedostatek, je nutné sáhnout po rozprašovači.

Teplota

Na správném místě budou anturie spokojené celoročně. Mají rády teploty od 18 do 27 °C. Vyvarujte se ale průvanu a teplotním výkyvům. Ty by mohly způsobit opadávání listů a postupný úhyn celé rostliny.

Nároky na půdu

Protože anthurium je velmi náročné na přelití, vyžaduje dobře propustnou a lehkou půdu. Ideální je, pokud máte po ruce směs kůry na pěstování orchidejí, rašelinu a perlit.

Hnojení

Abyste se mohli kochat pohledem na krásné květy, toulitku přihnojujte od jara do léta každých 6 až 8 týdnů. Během podzimu a zimy hnojení omezte.

Nejčastější problémy při pěstování

Dodržujete při péči o svou anturii veškerá doporučení, ale stejně se jí nedaří? Nejčastěji u těchto pokojových rostlin dochází k následujícím jevům:

  • Rostlina má žluté listy. To je známkou toho, že vám ujela ruka při zalévání a půdu v květináči jste přemokřili. Nejlepším řešením je počkat, dokud půda neproschne.
  • Listy rostliny zhnědly. Důvody zbarvení listů dohněda mohou být dva. Buď jste rostlinu přehnojili nebo nemá dostatek vzdušné vlhkosti a potřebuje orosit.
  • Rostlina nekvete. Pokud toulitka nekvete, přicházíte vlastně o to nejhezčí, co vám může nabídnout. Pravděpodobně má málo světla a zapomněli jste ji přihnojit.

Při dodržování všech doporučení se bude toulitce u vás doma líbit a odmění vás svými nádhernými a výraznými květy. Jakmile ji nějaké listy uschnout nebo zežloutnou, opatrně je odstraňte nůžkami. To samé platí o odkvetlých květech. Pokud se na listech rostliny usazuje prach, opatrně je otřete měkkým navlhčeným hadříkem.

Zdroj textu: www.thespruce.com, www.patchplants.com

Zdroj foto: www.freepik.com